Záleží zejména na lokalitě. V Praze se vám více vyplatí novostavba. Vyplatí se i koupě bytu na investici. Výnosnost investičních bytů je vysoká.
Prodejní ceny bytů vzrostly jen mírně a zájem o investiční byty stále roste. Srovnatelně velké a podobně dispozičně řešené byty najdeme ve staré zástavbě, kde jsou pochopitelně levnější než novostavby v okolí. Zdálo by se, že se vyplatí koupit starší nemovitost. Důležité je ale vzít v potaz i stav bytu či domu, příspěvky do fondu oprav a energetickou náročnost budovy. Zcela zásadní je pak tržní cena pronájmu bytu, která se vyplatí spíše u novostavby.
Prodejní cena bytu
Starší zástavby budou mít nižší cenu, která může být až o ½ nižší, než u srovnatelně velkého bytu v novostavbě dané lokality. Jsou to ale byty v neudržovaném a původním stavu. Je zde nutná rekonstrukce. Původní cihlové domy a novostavby ve stejné lokalitě jsou s rozdílem v ceně mezi 15 až 20 %. K ceně staršího bytu musíte připočíst daň z nabytí nemovitosti, kterou od října 2016 platí kupující. Novostavby a jejich první převod jsou od daně osvobozeny.
Další kritéria
U většiny starších bytů je vyšší energetická náročnost G, než u novostaveb, které se staví v úsporné energetické třídě B. Provoz je finančně náročnější a u investičního bytu vás čeká nižší zájem ze strany potenciálních nájemců. Nový nájemník při výběru bytu zohledňuje výši nájmu i poplatky spojené s energiemi a službami. U staršího bytu je také často nutné přispívat vyšší částky do fondu oprav.
Na co nezapomenout
Velmi důležitým bonusem u novostaveb je záruka, kdy je sjednána v rámci záruční lhůty okamžitá náprava všech projevených nedostatků. Návratnost investice a zhodnocení tedy hovoří pro novostavbu. Nejdůležitějším faktorem při rozhodování zejména u typu investičního bytu je i tržní nájemné, za které je možné byt pronajmout.