Rozhodli jste se do interiéru obývacího pokoje, jídelny či kuchyně zakomponovat barový pult a nevíte si rady s výběrem vhodných barových stoliček? Poradíme, na co se při jejich nákupu soustředit.
Pozor na správné parametry
Základním orientačním prvkem při nákupu barové židle je bezesporu samotný barový pult, k němuž je třeba vybrat židle správných parametrů. Obvykle se setkáte se dvěma základními výškovými typy pultů:
· k barům s výškou mezi 110 až 115 cm vybírejte stoličky vysoké 75 cm
· k nižším barům o výšce 91 až 95 cm zvolte židle dosahující 65 cm
Rozmyslet byste si měli počet a rozložení židlí u baru. Pro pohodlné sezení se doporučuje, aby vzdálenost mezi sedací plochou židle a deskou barového pultu byla v rozmezí 25 a 30 cm a rozestup mezi židlemi byl minimálně 55 cm. V potaz byste měli brát i nosnost, která může být 90, 100 nebo až 120 kg.
Ujasněte si praktické využití
Barové židle se mohou stát designovou ozdobou interiéru, ale neměly by přitom postrádat praktičnost. Položte si tedy před nákupem barovek otázku, pro jaké účely je budete nejvíce využívat.
Pro příležitostné posezení s přáteli je vhodná židle:
· bez opěradla
· otočná
· s nastavitelnou výškou
· s nožní opěrkou
Jako alternativa jídelních židlí se hodí židle:
· s opěradlem
· stabilní, masivní
· s nožní opěrkou (vhodné zejména pro děti)
Z hlediska pohodlí oceníte židli s měkkým polstrováním. Co se týče snadnější údržby, zde
je lepší volit hladší omyvatelné povrchy (jako je plast nebo kůže).
Neopomeňte estetickou stránku
Zvažte, v jakém designu a z jakého materiálu by měly židle být, tak aby vytvořily esteticky zajímavý kontrast, nebo naopak, aby zcela ladily s interiérem (v tomto případě máte možnost si pořídit rovnou kompletní barový jídelní set). Pokud chcete barové židle sladit s okolím, je důležité zvážit, jaké prvky a vzory se v daném interiéru nachází, aby byl alespoň z části zachován jednotný design.
Typy židlí dle materiálů:
· Dřevěné – z tradičního materiálu, vytváří dojem tepla a útulna, hodí se téměř do všech interiérů (zejména pak do těch v rustikálním stylu), bývají robustnější
· Kovové – jsou odolné, působí elegantně, v případě tenčích nožiček jsou vzdušné a minimalistické, hodí se do moderněji laděných interiérů
· Plastové – lehké a snadno manipulovatelné, mají neotřelý design, často disponují pohodlnými ergonomickými tvary
Běžná je kombinace materiálů, kdy jsou sedák a opěradlo židle vyrobeny například z plastu a nožičky jsou dřevěné nebo ocelové. V případě čalouněné židle je sedák navíc potažen látkou nebo koženkou.
Ujasnili jste si, jakou židli, jakých parametrů, v jakém designu a s jakými praktickými funkcemi hledáte? Pak už nezbývá než přihlédnout k finančním možnostem a začít vybírat.