Typologie barev

Typologie barev nebo také psychologie barev má velký význam v působení barev na lidskou psychiku. Typologii barev by měl zohlednit každý i při zařizování a výmalbě domova. Správnou kombinací barev můžete docílit plného využití místností a vytvořit tak oázu pro váš soukromý život. Díky barvám mohou místnosti ve vašem domě splnit i to nejnáročnější očekávání.

2527547172_3bfb3d6927_o

Barvy nás velmi  ovlivňují a působí na naši psychiku. Člověk to v běžném životě příliš nevnímá, protože barvy, které vídáme, jsou většinou na malých plochách. Čím větší plochu barva zabírá, tím více na nás působí. Při výběru barev před malováním si musíme uvědomit, že námi zvolená barva nás bude ovlivňovat každý den. Barvy v bytě však nemusí působit pouze na nás, ale dokážou si pohrát i s prostorem, který opticky zvětšují či zmenšují. Při výběru je nutné zohlednit naše preference, působení barvy, ale i velikost, tvar a polohu stěn. Hlavním kritériem při výběru je funkce pokoje, do kterého je barva vybírána.

Jak působí jednotlivé barvy?

Jaké významy mají nejzákladnější barvy barevného spektra? A jak na nás působí? Žlutá je barvou optimistickou a veselou, povzbudí vás a přinese vám vytoužené uvolnění, dokonce podporuje intelekt. Zelená vás uklidní a ochrání, vyvolá ve vás pocit bezpečí a podporuje kreativitu. Modrá je zcela barvou intelektu, uklidňuje mysl a působí důvěrně. Červená je barvou vášně, nabudí vás energií a zároveň zahřeje. Bílá je neutrální, zvyšuje účinky ostatních barev, vyvolává pocit čistoty a osvobození.

Barvy podle místnosti

Do ložnice se hodí barvy uklidňující a pomáhající relaxovat, či vyvolávající pocit bezpečí. Nejvhodnější barvou je modrá, její melancholické a chladné působení však musíme vykompenzovat sladěním s dalšími prvky. Vhodné jsou také světlé odstíny zelené, tmavě fialová či růžová.

6704998899_5025612f23_o

Obývací pokoj

Obývací pokoj bývá středem bytu, měl by působit vesele a přívětivě. Do obývacího pokoje se hodí barvy teplé, například žlutá či oranžová, ale i světle zelená. Výmalba může být jednobarevná, můžete však kombinovat i odstíny. Při kombinaci barev, doporučujeme zvolit jednu dominantní a další barvu doplňkovou. Nevolte více než 3 barvy. Třetí barva se používá pro doplňky, jako jsou lampičky, rámečky, svítidla a dekorativní prvky.

Kuchyň

V kuchyni se zaměřte na působení barvy na vaše chutě. Teplé odstíny podporují chuť k jídlu, naopak chladné odstíny ji potlačují. Podívejte se, jaká je vhodná barva do kuchyně a jak na nás jednotlivé barvy působí. Pokud je kuchyň propojená s jídelnou, můžete použít stejné barvy, podobné barvy v jiném odstínu, nebo místnosti zcela odlišit. Podobně můžete postupovat i při propojení s obývacím pokojem.

Dětský pokoj

Do dětského pokoje se hodí barvy rozvíjející dětskou kreativitu a intelekt, například barva žlutá, broskvová, zelená či modrá. Dětský pokoj nemusí být pro holku automaticky růžový a pro kluka modrý. Vybírat můžete ze široké škály barev. Není vhodné ale kombinovat mnoho barev najednou, které pak mohou děti příliš rozptylovat. Většinou se volí jedna barva hlavní, druhá doplňková a třetí jen na pár dekorací či prvků.

Ložnice

V ložnici by měly být uklidňující barvy, které nejsou moc výrazné a vyvolávající pocit bezpečí. Použijte jemné, pastelové odstíny. Můžete použít i módní odstín šedé, třeba šedofialové. Vhodnou barvou je modrá, její melancholické a chladné působení však musíme vykompenzovat sladěním s dalšími prvky. Vhodné jsou také světlé odstíny zelené, tmavě fialová či růžová. Ideální volbou je béžová či krémová barva do ložnice. Vyvarujte se sytě žluté, oranžové či červené barvě, která může na velkých plochách působit agresivně a negativně ovlivnit spánek. Barva stěn by měla ladit s nábytkem, podlahou a dalšími doplňky v ložnici.

Koupelna

Pokud se nebojíte sytých barev, vytvořte si koupelnu podle poslední módy. Velmi módní je černobílá kombinace, vínová, antracitová, čokoládově hnědá, ale také zelená nebo oranžová. Můžete zapojit i ornamenty nebo motivy květin. Velmi oblíná je také lososová a broskvová barva. Hřejivé a romantické barvy můžete kombinovat s doplňky ve zlaté a bílé barvě. Docílíte tak luxusního vzhledu. Vhodná barva do koupelny může prozářit prostor a vytvořit příjemnou atmosféru.

Omyvatelné a otěruvzdorné barvy

V první řadě jej třeba si ujasnit rozdíl mezi omyvatelnou a otěruvzdornou barvou. Omyvatelná barva musí být kvalitní, aby vydržela mytí vodou při mytí nečistoty. Tento druh barev se hodí do místností se zvýšeným rizikem znečištění, jako kuchyně, chodby, předsíně, pracovny, dílny nebo třeba dětské pokoje. Existují i barvy použitelné do koupelen. Některé jsou určeny jen pro použití do technických místností a do obytných prostor se nehodí. Otěruvzdorná barva na zeď je odolná vůči otěru nikoliv oděru. Pokud se opřete o zeď natřenou otěruvzdornou barvou, nezanechá na vašem oblečení stopy, ale nelze z ní setřít nečistoty vlhkým hadrem.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *