Přemýšlíte, z čeho vytvořit pěkný a funkční živý plot? Pokud hledáte vhodné řešení, jak efektivně a rychle svoji zahradu oddělit od rušné komunikace nebo sousedů, vyzkoušejte turkestánský brest, který vyniká mimořádně rychlým růstem.
Turkestánský brest neboli jilm sibiřský, latinsky Ulmus pumila, je díky extrémně rychlému růstu a nízkým nárokům na pěstování velmi oblíbený k tvorbě živých plotů. Má minimálními nároky na údržbu a velmi dobře snáší řez.
Jak sázet turkestánský brest
Rostliny lze sázet na jaře i na podzim. Rostliny zakoupíte ve velikosti 20 až 40 centimetrů. Rostliny se velmi dobře ujímají a při dostatečné zálivce neprosychají, jako to dělají cypřiše či túje. Pro pěkně hustý živý plot sázejte 6 až 7 rostlin na 1 metr, nejlépe 2 řady do trojsponu 30x30x30 centimetrů. Před výsadbou namočte minimálně na 24 hodin kořeny. Rostliny v květináčích přes noc postavte na misky s vodou. Vykopanou zeminu obohaťte kompostem nebo rašelinou a hnojivem. Do těžkých hlinitých půd přidejte písek. Rostlinu dejte do jámy, nalijte vodu, kořeny zasypte zeminou a jemně udusejte. Na povrch půdy dejte netkanou textilii proti prorůstání plevele.
Jak se tvaruje turkestánský brest
V prvním roce pěstování se doporučuje keříky zastřihávat ve výšce 0,75 až 1 metr. Výhonky se zastřihují několikrát během sezóny, aby se živý plot pěkně rozvětvil a získal požadovanou hustotu. Po každém sestřihu dřevina velmi dobře obrůstá a vytvoří mnoho nových výhonů. Při pravidelné zálivce plot dosáhne za 2 až 3 roky výšky až 3 metry. Jakmile doroste živý plot do vámi požadované výšky, snižte zálivku, ať zpomalíte růst. Přes zimu jej zalévejte, jen když nemrzne a je sucho bez sněhu.
Jak pěstovat turkestánský brest
Díky velmi rychlému růstu je turkestánský brest perfektní volbou pro tvorbu živého plotu. Zasázené keříky velmi rychle rostou. Pokud jim poskytnete pravidelnou a vydatnou zálivku, budou vám keříky růst doslova před očima. Pravidelně mu ze začátku dodejte i vhodnou výživu v podobě přihnojení a váš plot bude jedinečný. Použijte hnojivo určené přímo na dřeviny. Kromě vyšších nároků na vláhu je poměrně nenáročný. Jakmile povyroste, stačí mu jen pravidelně dávat řezem tvar.
Proč zvolit turketánský brest
Jak už bylo zmíněno, rostlina je nenáročná na pěstování, roste i v nekvalitní půdě, na slunci i v polostínu, ale i ve vyšší nadmořské výšce. Má extrémně rychlý růst, snadno se pěstuje i udržuje. Rostlina je bezpečná, protože není jedovatá a nemá trny, je bezpečná tam, kde jsou malé děti a domácí zvířata. Nekvete a neobsahuje pyl, proto nevadí ani alergikům. Navíc působí jako větrolam, zábrana proti hluku, smogu, prachu a nechtěným pohledům od sousedů a z ulice. Díky zálivce si můžete velmi snadno regulovat jeho růst a výšku. Opadává až na konci podzimu a velmi bohatě obrazí už na samotném počátku jara. Do dvou let od výsadby budete mít dokonalý živý plot.
Jak je to s množením
Zakoupená semena před výsevem namočte na 24 hodin do vody a pak vysejte do spařeného substrátu. Doba klíčení je přibližně 1 až 2 měsíce. Po vyklíčení rostliny vysazujte od března do května nebo na začátku podzimu ven. Doporučuje nejdříve vypěstovat rostliny v nádobách, než je dáte na záhony. Turkestánský brest se dá řízkovat na řízky 10 cm. Větvičky namočené do stimulátoru zakoření i volně v zemi a při vydatné zálivce obrazí. Vhodnější je však řízkovat do vyhřívaného skleníku na podzim, nebo do pařeniště či skleníku brzy na jaře a důkladně zalévat.