Pokud bydlíte v panelovém bytě a nemáte štěstí na klidné, spořádané sousedy, přes tenké zdi, stropy a stupačky slyšíte všechno. V koupelně obzvláště.
Slyšíte hádky a dohady sousedů, rotoped, vrtačku, klepání nedělních řízků i dupot dětí. Často to vypadá, že vám snad tím stropem někdo co nevidět propadne rovnou do ložnice. Zvukové vibrace se dokáží až neskutečně šířit jakýmkoli skupenstvím, a to i pevným. Zastaví je jen vakuum. Variantou by bylo simulovat prostředí vzduchoprázdna u stropů a zdí. V praxi to zatím ale nikdo nedokáže vytvořit.
Hluční sousedé a odhlučnění
Odborník na strop nainstaluje podhledy z nejnovějších akustických desek nabízených na trhu. Obložení stropů vás v bytě s rozlohou asi 70 m² vyjde na 200 000 korun. Tradiční modré SDK desky vás budou stát asi 20 000 korun a efekt bude podobný. Materiály s nejlepším atestem vám však nezaručí 100 % odhlučnění. V okolí stupaček nelze od sebe bytové jednotky zcela dokonale odizolovat. V pokojích budete rány seshora slyšet tlumeně, koupelna a toaleta zůstanou ale beze změny.
Odhlučnění svépomocí
Při troše zručnosti a zkušenostech se stavbou sádrokartonové příčky můžete strop odizolovat vlastnoručně. Materiál zakoupíte ve stavebninách a k profilům připevníte SDK desky. Místo těch modrých akustických můžete použít levnější bílé, které jsou méně účinnější jen o 3 dB. Červené SDK desky jsou pak méně účinné jen o 2 dB a nejsou o moc dražší. Modré SDK deska tlumí výrazněji pouze basové frekvence.
Izolace
Do prostoru mezi strop a SDK desky vložte izolační vatu s objemovou hmotností 12 kg/m³. Vrstva vaty stačí v šířce 10 cm. Tímto strop snížíte asi o 12 cm. V některých panelových bytech je problematické kotvení profilů do stropů. Nejefektivnější a nejjednodušší provedení z pohledu finanční náročnosti a izolačních vlastností, je vytvořený rastr uchycený přímo do stěn, které nejsou vzdáleny od sebe více než 3,75 m. Při dodržení našich rad se vám odhlučnění jistě zdaří.