Pěstování levandule v květináči

Levandule je charakteristická drobnými fialovými květy. Existuje více druhů, ať už rostliny s bledě fialovými květy, široká škála odstínů fialové, až po nejtmavší odstín fialové. Největší pěstitelem levandule je již mnoho let Francie.

Stanoviště

Levandule má v oblibě suché zeminy a nepřekáží jí ani dočasný nedostatek vláhy. Má ráda suchá a zejména teplá stanoviska bez větru. Při pěstování v zahradě je ideální levanduli zasadit tak, aby byla ze severní strany chráněna před větrem. Během horkých letních dnů levandule kvete a vylučuje nejvíce voňavých silic.

Tip: CHCETE, ABY VAŠE ZAHRADA ZÁŘILA? VÍME, JAK NA TO!

Výsadba

Levanduli vysazujeme na jaře nebo na podzim do půdy, nebo pěstujeme v květináči. Mladé rostliny můžeme vypěstovat ze semínek nebo si zakoupit přepěstované sazenice. Lze využít způsob rozmnožování pomocí řízků ze stonku. Pokud se obáváte silných mrazů, rostlinu můžete na zimu připravit tak, že ke kořenům dáme konopná vlákna, různé suché listy a seno, případně slámu.

Půda

Nejideálnější půda na pěstování je kamenitá a vápnitá. Levandule se hůř pěstuje v jílovitých, mokrých půdách. Nejkrásnější květy a výsledky pěstování se dostaví po dvou až třech letech pěstování rostliny a to na stanovišti i v květináči.

Květináč

Nejlepší způsob, jak úspěšně pěstovat levanduli v květináči je zkusit napodobit její přirozené podmínky. Levandule pochází ze středomoří a má ráda slunečná, suchá a teplá místa. Proto se jí daří za oknem i na terase. Pokud bude mít přísun slunečních paprsků alespoň 8 hodin denně, bude se jí dařit. Levandule je trvalka a v zimě byste ji měli uchovávat vevnitř, aby květináč nepromrzl. Stačí ji méně zalévat a po mírném oteplení můžete postupně přemístit levanduli ven, kde opět bude mít dostatek slunce.

Sběr

Květy sbíráme během léta, ještě před samotným odkvětem. Květy nestříhejte příliš brzy, ale ani příliš pozdě. Při řezu používejte čisté a naostřené zahradní nůžky nebo kleště. Díky tomu, že budou nůžky nabroušené a čisté, dokážeme provést dokonalý řez, aniž bychom do rostliny zanesly infekci nebo ji nadměrně poškodily. Stříháme pouze zelené stonky. Do dřevnaté části levandule v žádném případě nezastřiháváme.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *