Slyšeli jste už termín “nubuk”? Možná jej znáte ze souvislosti s obuví. Nubuk je velmi často používaným elegantním a velmi praktickým přírodním materiálem. Využívá se nejen v galanterii, ale také ve výrobě nábytku.
Co je to nubuk?
Nubuk je druhem broušeným kůže. Konkrétně se jedná o kůži broušenou po líci. Kůže broušená po rubu se nazývá velur. Obojí se používá v oděvnictví i ve výrobě nábytku a oba požadují speciální přístup při ošetřování. Pojmenování nubuku vzniklo patrně z angličtiny (new buck = nový semiš). Je náročnější na výrobu, než velur, ale je odolnější.
Stejně jako všechny druhy kůže je nutné nubuk impregnovat a mimoto také ošetřovat proti vyblednutí barvy a vysoušení materiálu. Vysušený nubuk se trhá a rozpadá. Zejména u bot, které jsou v kontaktu s vlhkostí se to stává velmi často. Neimpregnovaný nubuk dlouho nevydrží. Zvláštností nubuku je, že se neomývá za mokra. K jeho očištění se používají speciální pryže a gumové kartáčky. Čištění vodou by ho mohlo poškodit, vytvářet stopy a nešetrným zacházením lze také uhladit povrch do hladka, což není u nubuku žádoucí
Nubuk je podobný anilinové kůži, s níž se taky pracuje v přirozeném stavu. Anilinová kůže je ale ošetřená oleji na povrchu, načež je hladší a hydrofobnější.
Výhody a nevýhody nubuku vedle hladké kůže
Proč byste si mezi všemi materiály měli při vybírání nábytku zvolit právě sedačku z nubukové kůže? Velkou výhodou nubuku je jeho pevnost a odolnost. Při volbě vedle hladké kůže jej ale budete volit patrně tehdy, pokud jste teplomilní a nemáte rádi dotek studené usně.
Nubuk působí elegantně a originálně, zejména proto, že u některých výjimečných kousků ještě vidíte na povrchu kůže drobné nedostatky kůže související s životem zvířete, což činí z konkrétního kousku originální výrobek.
Nevýhodou nubuku je potřeba ošetřovat jej speciálními nástroji, výrobky na údržbu a také chránit výrobek před vlhkem. I z toho důvodu není nubuková sedačka vhodná pro rodiny s dětmi nebo domácími mazlíčky. Impregnace sice zajistí, že se kapalina do kůže nevpije, ale materiál se tak nestane perfektně voděodolným.
Doporučujeme proto důrazně vyhýbat se nejen ošetření vlhkem (a to kvůli tvorbě stop), ale i celkovému působení vzdušné vlhkosti.