Neodymové magnety se vyznačují výbornými magnetickými vlastnostmi a od roku 1982, kdy byly objeveny a uvedeny do běžného používání, jde o nejsilnější magnety. Tyto permanentní magnety na bázi FeNdB, pro které se nejčastěji používá označení neodymové magnety, jsou vyráběny ze směsi vzácných zemin, mezi které patří neodym, praseodym či dysprosium.
Neodymové magnety: miniaturní rozměry a maximální síla
Magnetická síla neodymových magnetů je dána jak jejich složením, tak především speciální technologií při jejich výrobě – vznikají tzv. sintrováním (spékáním) jejich velmi jemně rozemletých substancí. Tyto magnety jsou specifické pro své velmi malé rozměry, přičemž mohou dosáhnout přídržné síly až v tisícinásobku své hmotnosti. Všechny jejich významné vlastnosti, které z nich dělají nejsilnější magnety v technické praxi, jsou výsledkem právě jejich specifické výroby.
Při používání neodymových magnetů je však třeba dbát zvýšené opatrnosti – i přes jejich velmi značnou tvrdost jsou poměrně křehké. Proto je důležité se vyvarovat riskantnímu chování při jejich používání především v blízkosti dalších magnetů nebo feromagnetických materiálů. Křehkost neodymových magnetů je nejčastěji snižována pomocí povrchových úprav magnetu například elektrochemickým zinkováním, niklováním nebo lakováním epoxy lakem.
Neodymový magnet najdete také u vás doma
S použitím neodymových magnetů se můžete setkat i v běžných domácích spotřebičích, jako jsou kuchyňské roboty, pračky a myčky, ale také v hračkách, hodinkách nebo třeba automobilech. Ve strojírenství se pak mohou používat například v rotorech a statorech motorů, magnetických spojkách a brzdách nebo třeba v systémech proti krádežím v obchodech. Neodymové magnety jsou tak součástí našich životů více, než by nás mohlo napadnout.