Hluk je obrovský problém bez ohledu na to, jestli žijete v domě nebo v bytě. V bytech je to samozřejmě důležitější, protože můžete obtěžovat své sousedy a oni zase vás. Soužití v panelových nebo bytových domech nemusí být jednoduché. Když si doma zajistíte pořádnou izolaci, bude se vám hned žít mnohem lépe a nebudete se muset hádat se sousedy. Jak na to?
Kompletní zvuková izolace je ideální
Jestli právě děláte rekonstrukci celého bytu, měli byste se do toho pustit od podlahy. Zvolte akustickou izolaci a zbavte se nepříjemného hluku od sousedů i z ulice. Kompletní izolací snížíte množství hluku až o 70 procent, což je obrovské množství zvuků, které vás již nebudou obtěžovat v každodenním životě. Jestli potřebujete něco menšího, můžete se zbavit problému alespoň částečně pomocí izolace:
- stěn,
- podlahy,
- stropu.
Odhlučnění stěn
Stavba sádrokartonové příčky s výplní z minerální vaty je asi nejlepší varianta, kterou můžete využít. Nezapomínejte ani na kvalitní okna. Hledáte také příjemný stín? Řešením jsou markýzy pro střešní okna nebo žaluzie (či rolety) na klasická okna. Při výstavbě zdí s izolací musíte jen počítat s tím, že zeď bude silnější a místnost o to trochu zmenšíte.
Zvuková izolace podlahy
V panelovém nebo bytovém domě je dupání obrovským problémem. Zároveň ze spodních pater uslyšíte hluk. Kročejová izolace pod podlahou je ideálním způsobem, jak se tohoto problému zbavíte nebo ho alespoň hodně zmenšíte. Nechte si poradit od odborníků, jaká izolace pro vás bude nejlepší a kolik vrstev budete mít pod svou podlahou.
Odhlučnění stropu
Posledním krokem bude odhlučnění stropu. Jestli nebude chtít soused nad vámi dělat novou podlahu s kročejovou izolací, tohle je vaše možnost, jak ztlumit jeho dupání na vaši hlavu. Nejlepší je vytvořit 5-10 cm široký prostor, který vyplníte akustickou nebo minerální pěnou. Využít můžete také stropní desky, které se k odhlučnění stropu často používají.
Zdroj obrázku: San4ezz007 / stock.adobe.com