Krůček po krůčku se blížíme k zimě. Teplota klesne k nule, bude mlha, začnou se objevovat první sněhové vločky a námraza. Většina zahrad i městských parků bude smutně čekat s holými větvemi na první jarní sluneční paprsky. Pokud nechcete, by vaše terasa, zahrada nebo balkón zela prázdnotou a byla i v zimě krásně ozdobená zelenými barvami, pak rozhodně čtěte dál.
Jehličnany a vřesy jsou jasnou volbou
Jehličnany a vřesy jsou stálezelenou klasikou lesů. Stále častěji se však objevují nejen na zahradách, ale i balkónech, kde v zimních měsících vydrží a vše bude díky nim vypadat veselejší, barevnější. Neotálejte a už teď se vydejte podívat po smrčcích, borovičkách, zakrslých tújích nebo jalovci a vysaďte si je.
Jistota je jistota
V prvních letech jsou malé stromečky náchylné na velké mrazy, proto se pojistěte a nádoby, v nichž jsou rostliny zasazeny, zateplete. Učinit tak můžete fólií, jutou nebo slámou. Jednoduše nádobu obalte – čím více vrstev, tím odolnější kabátek pro rostlinu vytvoříte.
Další rady, jak pomoci rostlině přežít
Přesto, že jde o trvalé mrazuvzdorné rostliny, velmi nízké teploty by jí mohli přeci jen ublížit. Pokuste se ji tedy umístit na závětrné místo, kde nebude příliš trpět deštěm, přívaly sněhu ani zimnímu větru, který je vysušující.
Je potřeba rostliny zalévat?
Mnozí si mohou klást otázku, zda je potřeba rostliny zalévat, když není horko a sucho jako v létě. Rostliny je potřeba ovšem zalévat i v zimě, ale je potřeba pamatovat na pár pravidel:
- Rostlinu zalévejte ve chvíli, kdy je substrát téměř vyschlý.
- Zalévejte raději častěji, zato menším množstvím vody. Velké množství vody by způsobilo umrznutí kořenů, rostliny, anebo naopak, kvůli okolní vlhkosti by se vám v substrátu začala šířit plíseň.
- Zálivku provádějte ve dnech, kdy není teplota pod nulou, by voda hned nezmrzla.