My ji vnímáme jako samozřejmost, pro mnohé obyvatele planety Země však samozřejmá není. Uvědomujeme si to až ve chvíli, kdy někde praskne potrubí nebo je tak velké sucho, že voda prostě není. Právě v takových situacích pomáhají mobilní úpravny vody.
Povodně, zemětřesení, válečné konflikty nebo přerušení hromadného zásobování obyvatelstva pitnou vodou. I tohle jsou případy, kdy do akce přichází mobilní úpravny vody. Přepraví se na místo a z vody, která by pro člověka byla nebezpečná či aspoň riziková, dokážou vytvořit pitnou tekutinu.
Velká čisticí síla na malém prostoru
Víte, jak zhruba fungují čistírny odpadních vod? Voda v nich prochází několika úrovněmi čištění, zbavuje se nejdříve velkých nečistot, pak těch menších, až je postupně zcela čistá. Čistírny vod se ovšem rozkládají na ne zrovna malém prostoru. Jak je možné, že existují i mobilní úpravny pitné vody?
Mobilní úpravny vody se navrhují vždy podle konkrétních představ. Velmi často se montují na speciální podvozek automobilu nebo do kontejneru, právě kvůli snadnému převážení. Všechno potřebné se vejde na malý kousek prostoru, nicméně mobilní úpravna samozřejmě nemá takovou kapacitu jako velká čistírna odpadních vod. Ty rozsáhlejší však zvládají až stovky m3 za hodinu. Je-li spotřeba vyšší, mohou se jednotlivé jednotky kombinovat a spojovat.
Energeticky soběstačné či klimatizované
Jelikož se mobilní úpravny vody staví vždy na míru, není problém do nich osadit to, co je zrovna potřeba. Mohou být klimatizované, aby měla pitná voda příjemnou teplotu. Montují se do nich i agregáty z důvodu energetické soběstačnosti. Někdy se vybavují skladovými a řídícími prostory.
Žijeme v zemi, kde se o zajištění pitné vody nemusíme příliš obávat. Tato jistota však nemusí trvat věčně, proto vodou neplýtvejme a chovejme se k ní jako k cenné komoditě.