Výrobci dlažby a obrubníků nám nabízí celou řadu produktů, pro člověka je častokrát složité si vybrat. Zajímavou otázkou například je, zda je vůbec nutné volit si dlažbu a obrubníky ve stejném stylu? Není kombinace různých barev či stylů nakonec zábavnější?
Zámková dlažba je evergreenem českých zahrad. Nikdo z nás si nechce vybudovat betonové městečko, ovšem bez dlažby jde fungovat dost těžko. Potřebná je minimálně pro příjezdovou cestu do garáže, hodí se i jako podlaha terasy či na cestičky po zahradě. Otázkou zůstává, jaké k ní vybrat obrubníky.
V čem jsou zahradní obrubníky specifické?
Výrobci betonových dlažeb a obrubníků mají obrubníky častokrát rozdělené do kategorií. Zvlášť si prohlédnete obrubníky silniční, chodníkové a zahradní. Proč? Například ty zahradní jsou oproti jiným obrubníkům spíše úzké a nízké. Doma na zahradě nepotřebujete, aby vám obrubník zabíral spoustu místa. Slouží spíš jako symbolický oddělovací prvek, bez něj by dlažba vypadala neúplná. Běžná výška zahradních obrubníků je 200 či 250 mm, šířka 50 mm.
Musím si vybrat obrubník stejného stylu?
Co do designu zase tolik na výběr není. Obrubník je prostě kvádr, variabilita může být leda tak v zkosených, ostrých či kulatých hranách. Bohatá je však nabídka povrchových úprav a barev.
Tradičně se využívají hladké obrubníky, ostatně obrubník sám o sobě je jenom doplňkem, nemá na sebe strhávat veškerou pozornost, a tak by neměl být příliš nápadný.
S barvami je to jiné, rozhodně se nemusíte držet barvy, ve které máte dlažbu, ba naopak. Obrubník v kontrastní barvě dokáže vytvořit velmi zajímavý efekt, dlažba bude působit hned o něco zajímavěji. Samozřejmě je to vhodné pouze v případě, kdy máte jednobarevnou dlažbu. Pokud už na dlažbě samotné kombinujete více barev, při výběru barvy obrubníků buďte raději střídmější. Mimochodem, šedé betonové obrubníky vypadají perfektně třeba i v kombinaci s dlažbou v dekoru dřeva. Podívejte se na dlažbu BARK od firmy Presbeton, přesně to máme na mysli.