Miska na ovoce

Jaké doplňky zvolit do stylové jídelny?

Jídelny nepatří k úplně typickým součástem moderních bytů. Důvodem je především nedostatek prostoru. Pokud už jídelnu mít doma můžeme, často tápeme, jak ji účelně, prakticky a zároveň vkusně zařídit. Jak na to?

Interiéroví designéři prosazují především snahu o sjednocení. Jednotlivé součásti zařízení jídelny by spolu měli ladit a tvořit ucelený koncept. Vyberte si tak proto nejprve styl, který vás oslovuje. V jeho duchu potom zvolte nábytek i doplňky.

V současné době už se prosazují velmi různorodé módní vlny a trendy. Na své si tak přijdou ti, kteří vyznávají minimalismus, do módy se ale vrátili i přírodní materiály. Vaše jídelna může působit velmi ozdobně a vyladěně do posledního detailu, ale také dýchat modernou a evokovat lehkost a vzdušnost. Které styly jsou v současné době na výsluní?

Vintage styl

Vintage styl sahá pro inspiraci do minulosti, nejedná se ale o retro, které se povětšinou inspiruje érou 60. a 70. let. Výsledkem je tedy nostalgický dojem a dávka romantiky, současně ale i punc jisté elegance. Vintage určitě není kýč, zásadním parametrem tohoto stylu je v interiérovém designu také kvalita a prověřenost v čase.

Jako doplňky do jídelny se skvěle uplatní dekorativní polštářky, chybět by samozřejmě neměly květiny, takže na stole najde využití jednoznačně i váza či elegantní kovové svícny, například v bronzové povrchové úpravě. Vintage styl doplňky nešetří, v hojné míře si tak můžete dopřát i zdroje světla, například v podobě stojací lampy. Na drobnosti vám poslouží plechové dózy. K tomuto stylu obecně skvěle ladí přírodní materiály, právě ty jsou totiž synonymem kvality přetrvávající generace.

Tomu by současně mělo odpovídat i celkové barevné ladění místnosti. Vintage charakterizují především světlé odstíny a neutrální přírodní tóny, které vyvolávají uklidňující dojem.

Industriální styl

Industriální styl rozhodně není pro každého. Stěžejním materiálem je zejména plech a beton, typicky se objevují ostré hrany. Jeho inspiračním zdrojem jsou hlavně průmyslové prostory. Proto je určen primárně pro vyznavače moderního a neotřelého stylu bydlení.

Obecně s doplňky poměrně šetří a je spíše praktický. V hojném počtu tak využívá například kovové police. Nemusíte se ale zcela vzdát například všech bytových textilií, stačí to s nimi nepřehánět a upřednostnit tmavší barvy. Typickými doplňky jsou plechové cedule, dominantním prvkem interiéru mohou být velké nástěnné hodiny připomínající ty nádražní.

Aby místnost nepůsobila stroze a temně, určitě bude nutné doplnit dostatečné množství svítidel, nejlépe kovových. Skvělou službu vám udělají podlahové reflektory na stativových nohách. Stejný materiál lze využít také v podobě květináčů, ty mohou být i keramické.

Retro styl

Retro je, zjednodušeně řečeno, v porovnání s vintage „mladší“. Bere si tak inspiraci z předmětů, které si řada z nás pamatuje z dob, kdy jsme byli ještě dětmi, a naši rodiče či prarodiče je v domácnosti sami mívali.

Retro kousky se s trochou trpělivosti dají sehnat i po bazarech, počítejte však s tím, že se jedná o mimořádně časově náročný proces. Kvůli retro kořenkám už se ale nemusíte vypravovat na průzkum zrovna k babičce na půdu. Naštěstí i výrobci kuchyňského vybavení a doplňků reagují na poptávku svých klientů a nabízejí pestrou škálu stylových předmětů. Co všechno může být retro?

Tento styl charakterizují obecně zejména oblé linie a barevnost, objevuje se modrá, červená i žlutá. Někteří si možná ještě vzpomínají například na legendární šálky z čajového servisu Daisy, který navrhl rakouský návrhář českého původu Josef Doležal v roce 1959. Do retro jídelny patří servírování kávy ve smaltovaných hrnečcích, uplatnění tu najdou keramické nádoby, mísy a dokonale útulnou atmosféru podtrhnou také krajkové závěsy.

Na podlahu patří lino a kusové koberce, ideálně v imitaci zvířecí kůže, které byly moderní v 50. a 60. letech minulého století.

Skandinávský styl

Skandinávský styl je v mnoha ohledech pravým opakem dekorativního vintage. Je minimalistický a velmi účelný. Jeho výhodou je to, že se pak hodí i do menších prostor, které zbytečně nezahltí spoustou předmětů. Skandinávský styl se opírá o eleganci a střídmost, není okázalý. Dánský termín hyggelig bychom mohli velice volně přeložit jako pohodový, příjemný.

V hojné míře využívá monochromatickou barevnou škálu. Nemusíte se ale bát, že by působil studeně, vzhledem k tomu, že využívá velmi často bílou barvu, interiér úžasně prosvětlí. Ostatně například záclony, tak jak je známe u nás, byste hledali na severu marně, jedná se spíše o krátké nařasené pruhy textilie, která propouští do interiéru sluneční paprsky. Skandinávský styl příliš neuznává velké množství „lapačů prachu“, doplňky ale samozřejmě své místo mají i tady a velmi dobře přispějí ke zútulnění prostoru.

Využívají se především materiály jako sklo či kov. Využití zde opět najdou čiré skleněné vázy nebo kovové svícny, typickým prvkem tohoto stylu jsou i černé rámečky na fotografie, neboť obyvatelé severských států vyznávají rodinné hodnoty.

miska

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *