Vyčistit zanesenou troubu včetně jejího skla není jen tak. Každý, kdo má z jejím čistěním zkušenosti asi ví, jaké úsilí vyžaduje odstraňování připečeného jídla a mastnoty z vnitřní části trouby. Jak vyčistit troubu bez chemie pomocí domácích prostředků?
Čím starší jsou usazené nečistoty v troubě, tím je mnohem těžší jejich odstranění. Ideální je vyčistit troubu po každém použití. Trouba by se měla čistit vždy ještě teplá. To vám velmi usnadní práci. Pokud troubu čistíte hned po pečení, ještě než úplně vychladne, stačí vám totiž teplá voda s trochou saponátu, voda s octem nebo s citronem. Pokud jste troubu nečistili delší dobu, bude to chtít více práce a síly.
Čištění trouby jedlou sodou
Existuje hned několik způsobů, jak vyčistit troubu s použitím suroviny jako je jedlá soda, ocet, sůl nebo prášek do pečiva. Ty máme většinou doma k dispozici. Pokud je ale trouba hodně znečistěná, budete muset sáhnout třeba po čpavku nebo chemických prostředcích. Podívejme se nyní, jak se pustit do čistění za pomocí jedlé sody.
Čištění trouby jedlou sodou krok za krokem
Nejprve smíchejte asi půl hrnku jedlé sody s teplou vodou tak, abyste s ní mohli pohodlně čistit. Čím teplejší, tím lepší. Přípravek nemá být zcela tekoucí, proto poměr vody a sody upravte tak, aby vám vznikla hmota v podobě čisticí pasty. Pak vnitřek předehřáté trouby důkladně vymažte pastou ze sody. Při čistění se vyhněte spuštěnému ventilátoru a nechte jej vypnutý. Pastu pak nechte působit přes noc. Ráno pak ještě postříkejte vnitřek trouby octem, který si nalijete do rozprašovače. Soda s octem reaguje a vytvoří pěnu. Tu pak houbičkou silou stírejte tak dlouho, dokud nebude trouba zcela čistá a omyjte ji čistou vodou.
Jak vyčistit sklo u trouby
Pokud nejsou usazeniny moc staré, lze vyčistit pomocí dostupných prostředků i sklo trouby. Připravte si nejprve 1 dcl octa, rozmíchejte do něj jeden sáček prášku do pečiva a přidejte lžíci soli. Pak nechte směs v misce chvíli odstát a počkejte, až prášek vyšumí. Pak tímto přípravkem důkladně pokryjte sklo trouby a nechte jej asi hodinu působit. Pak směs silou stírejte houbičkou a nakonec jej omyjte vodou. Podobně můžete vyčistit dostupnými prostředky i pračku.
Čištění trouby čpavkem
Pokud je trouba velmi znečištěná a zanesená, můžete vyzkoušet čistění trouby amoniakem. Čpavek je ale jedovatý, takže je nutné během čištění dostatečně větrat. Nejprve si předehřejte troubu na 150 °C a pak dejte do zapékací mísy nebo pekáčku do spodní části trouby 1 litr horké vody. Do druhé nádoby si nalijte 250 ml čpavku a dejte ji do střední části trouby. Následně troubu vypněte, zavřete ji a nechte působit přes noc. Během čistění neustále větrejte. Druhý den pak troubu důkladně vyčistěte horkou vodou. Čpavek špínu velmi dobře uvolní a čistění je snadné. Je třeba se ale připravit na to, že čpavek nepříjemně páchne. Větrání je opravdu během čistění trouby.