Pro relaxaci na zahradě poslouží ohniště, kde si můžete rozdělat oheň, opéct si na něm buřty, ugrilovat maso i zeleninu a večer posedět s přáteli. Krb či ohniště je pro takovou příležitost jako stvořené. Jak postupovat při výstavbě ohniště?
Na stavbu ohniště potřebujete alespoň 2 dny. Vyhraďte si proto pro stavbu ohniště na zahradě celý víkend. Na stavbu ohniště potřebujete beton, cihly, kameny a ocel. Můžete použít i starý disk z nákladního auta, dno starého sudu i betonovou skruž.
Nakreslete si plán
Bude se vám lépe pracovat, když si dopředu vše naplánujete a zakreslíte. Díky plánu určíte přesné rozměry a budete si moci vypočítat množství potřebného materiálu. Nebude vám během stavby nic chybět nebo naopak zbytečně přebývat.
Vyberte vhodné místo
Velmi důležité je vybrat vhodné místo, na kterém ohniště postavíte. Rozměřte si pořádně místo, ať se vám kolem ohně vejde dostatek zahradních židliček a lavic, abyste viděli, zda se vám tam vše vejde i v dostatečné vzdálenosti od ohniště.
Zvolte tvar ohniště
Pokud chcete ohniště dokonale kulaté, zatlučte doprostřed budoucího ohniště kolík, na který navážete provázek. Pak s jeho pomocí vytvořte pravidelný kruh. Ohniště nemusí mít pravidelný tvar. Může to být i čtverec nebo mnohoúhelník.
Hloubka ohniště
Vykopejte ohniště do hloubky kostek, kamenů či cihel, ze kterých bude postaveno. Až bude jáma vyhloubená, vykopejte ještě jednu kružnici nebo zvolený tvar o výšku ještě jedné kostky níže, abyste mohli kostkami vyskládat i dno ohniště. Bude se vám i lépe čistit. Dno pak řádně udusejte.
Pokládka kamenů
Položte raději celou spodní část i se základnou boků do betonového potěru, aby vám ohniště dlouho vydrželo. Začněte spodním nižším kruhem ohniště. Postupujte zvenku do středu. Vysypte spáry drobným štěrkem nebo pískem. Pak se pusťte do bočních stěn. První řadu položte 3 cm pod okraj kostek, které tvoří dno, aby bylo ohniště zpevněné. Pak nechte ohniště vyschnout a podívejte se jak postavit udírnu.