Sušení ovoce je jedním z nejzdravějších způsobů konzervace potravin. Můžete použít staré a osvědčené metody nebo naopak nové a moderní sušičky.
Sušenému ovoci se říká lidově křížaly. Díky němu máme přes zimu po ruce zdroj cenných vitamínů. Při sušení postupně klesá obsah vody v ovoci a redukuje se možnost růstu mikroorganismů způsobujících hnilobu a degradaci ovoce. Ovoce si zachová maximum vitamínů. Při sušení ovoce by nejnižší teplota měla být 30 °C a nejvyšší 60 °C. Po usušení musí v ovoci zůstat určité množství vody, asi 5 %. Končíme, jakmile začíná sušené ovoce měnit barvu a pružnost. Dobře usušené ovoce je vláčné a po rozpůlení a zmáčknutí se na řezu neobjeví kapky.
Sušení ve stínu
Ovoce se dá sušit ve stínu za vyšších teplot, třeba na tmavé půdě, kde proudí vzduch. Ovoce se suší nejlépe na dřevěných rámech s napnutým sítem, na které se kusy nelepí. Délku sušení určuje teplota a druh ovoce. Musíme dát pozor na plísně.
Sušení na peci, kamnech či radiátoru
Dříve se sušívalo ovoce i na peci, ale tu dnes už má jen málokdo. Další možností je sušení na kamnech, kdy na kamna položíme kovové síto a udržujeme mírný plamen. Podobně to můžete zkusit na radiátoru. Nedoporučuje se sušení ovoce a hub na plechu, na který se lepí a vzduch nemůže procházet ovocem. Navíc ovoce získá kovovou pachuť. Když nemáte jinou možnost, plech alespoň vyložte pergamenem. Potištěný papír, jako noviny se nedoporučuje.
Sušení v troubě
Další možností sušení je trouba, ideálně ta, kde se dá snadno regulovat teplota. V plynové to lze těžce a v mikrovlnné troubě vůbec. Lepší je elektrická a nejlepší je horkovzdušná trouba s ventilátorem.
Sušení v sušičce
Stejně jako přístroj na espresso nebo kávovar, si můžete pořídit sušičku na sušení ovoce a hub. Sušící síta musí být zvenčí neprůsvitná, díky čemuž si ovoce zachová svoji původní barvu. Dobu sušení urychluje rozvod vzduchu a ventilátor. Ideální je regulátor teploty. Zjistěte si i spotřebu elektřiny.
Sušení a uskladnění ovoce
Ovoce musí být čerstvé, zralé, bez vad, hniloby a chorob. Ovoce, jako jablka a hrušky omyjte a nakrájejte na tenké plátky. Švestky odpeckujte a rozpulte, meruňky dejte alespoň na čtvrtky. Třešně a višně stačí vypeckovat, větší půlit. Plátky by neměly být silnější jak 5 mm. Na sušící síto ukládáme ovoce pouze v jedné vrstvě. Jakmile ovoce dosušíme, necháme je vychladnout a uskladníme v plátěném pytlíku nebo v uzavřené sklenici, třeba překryté plátnem a stáhnuté provázkem či gumičkou.