Umět si vypěstovat vlastní bohatou úrodu zeleniny, ovoce nebo bylinek je snem mnoha pěstitelů. Dobrým pomocníkem je k tomu fóliovník. Pokud vás od koupě odradí jeho cena, jeho stavba svépomocí není nijak náročná. Můžete si sami postavit skvělý fóliovník, který vás vyjde pouze na pár korun.
Před samotnou stavbou fóliovníku si však musíte ujasnit, kam jej na zahradě umístíte, jak velký fóliovník potřebujete, zda bude stát v závětří, nebo musí odolat nárazům větru. Podle toho volte použité materiály. Postavení fóliovníku svépomocí vás vyjde na pár korun. Budete z něj nadšení, protože úrody bude dvojnásobek.
Výhody fóliovníku
Fóliovník je skvělá věc, která vám pomůže k vlastní bohaté úrodě zeleniny, ovoce nebo bylinek. Perfektně se hodí zejména pro pěstování rajčat, paprik, salátů a další zeleniny. Pokud si osvojíte pěstování ve fóliovníku, postavte si i skleník svépomocí.
- je ideálním prostředkem k ochraně rostlin před atmosférickými vlivy zejména však na začátku sezony
- kvalitní konstrukce a plachty s UV filtrem zajišťují ve fóliovníku optimální mikroklima
- zajistí ideální tepelné a světelné podmínky zrychlující růst a zvyšující výnosy sklizně
- vstupy se zipy i okna můžeme opatřit síťkou proti hmyzu a tím zajistíme regulaci klimatu dle aktuálního počasí
Konstrukce fóliovníku
Základem konstrukce je kostra, kterou lze vyrobit třeba z trubek, které ohneme. Trubky musí být pevné, aby nedocházelo k jejich samovolné deformaci. Vhodné konstrukce jsou vytvořené z pozinkovaných dílů, protože několik let bez problémů vydrží všechny povětrnostní vlivy. Můžete využít i konstrukci ze dřeva z hranolů v odpovídající velikosti. Pokud budete stavět fóliovník na větrném místě, použijte příčné latě nebo prkna. Pro menší fóliovníky stačí i hula obruče nebo stará hadice.
Tunelový kryt
Tunelový kryt je nejčastěji používaný. Staví se ho přímo nad záhony a nemusí být pro něj vyhrazené místo navíc. Výhodou je snadná manipulace a možnost přenášení. V létě lze i snadno složit. Kostru celé konstrukce tvoří do oblouku zahnuté kovové trubky, které se v určitém rozestupu zabodnou do záhonku. Pak se přes ně natáhne speciální zahrádkářská fólie. Ta se musí dobře připevnit.
Na potahu fóliovníku nešetřete
Na potahové fólii se opravdu nevyplatí šetřit. Raději ji kupte folii alespoň v síle 0,5 milimetru. Pokud chcete, aby vám potah vydržel několik let, volte kašírovaný materiál. Fólie musí být odolná i proti UV záření a povětrnostním vlivům a dešti. Důležité také je to, co chcete pěstovat, protože některé druhy zeleniny vyžadují černou fólii.
Jak pěstovat rajčata a papriky ve fóliovníku
U rajčat a paprik ve fóliovníku budete mít úrodu o dost dříve. Nesmíte zapomenout fóliovník větrat, abyste zabránili houbovým chorobám a také kvůli opylování. Než vysadíte papriky do fóliovníku, natáhněte na zem černou netkanou textilii. Nebudete pak muset plít ani okopávat. V místech, kde budete sázet sazenice, folii jen nařízněte do kříže a máte záhon připravený.