Vodní kámen vzniká postupným uvolňováním minerálů z vody, zejména vápníku a hořčíku. Bílý nebo zašedlý povlak se usazuje na místech v kontaktu s vodou. Pokud máte tvrdou vodu, najdete ho na kachličkách v koupelně, ve sprchovém koutě, ve vaně, na umyvadle i WC míse. Pak se z WC mísy v kombinaci moči a nánosu vodního kamene díky usazeninám line mnohem více i pach moči.
Jak odstranit vodní kámen z toalety
Pokud chcete s vodním kamenem bojovat dříve, než se vám usadí na stěnách toaletní mísy, v drogerii najdete řadu chemických přípravků speciálně určených na WC s vodním kamenem. Můžete také vyzkoušet jednu z následujících osvědčených prostředků a babských rad. Podobně se dá odstranit vodní kámen z pračky.
Vodní kámen a horká pára
Zkuste jít na vodní kámen s parním čističem. Moderní čističe mají speciální nástavce, se kterými se velmi snadno dostanete i pod všechny okraje a záhyby WC mísy. Pak stačí pomalu kousek po kousku parním čističem vyčistit záchodovou mísu. Pára a vznikající vlhkost vodní kámen odstraní a horká pára vydezinfikuje.
Ocet na čištění toalety
Ocet je spolehlivý pomocník v boji s vodním kamenem. Spolehlivě zabírá i v místech pod vodní hladinou a odstraní z toaletní mísy silné nánosy vodního i močového kamene. Večer, těsně před tím, než si půjdete lehnout do postele, z WC mísy pomocí štětky vyšťouchejte co nejvíce vody, která v míse zůstává. Místo ní pak nalijte do WC mísy 1 litr octa a nechte ho rána působit. Zbytky ráno zkuste mechanicky odstranit WC štětkou. Pak už jen stačí spláchnout a vodní kámen zmizí.
Čištění WC mísy pomocí sody s octem
Vyzkoušet můžete i kombinaci jedlé sody a octa. V hrnci nebo varné konvici si převařte litr octa. Odstraníte tak vodní kámen i vodní kámen v rychlovarné konvici. Mezitím z WC opět vyšplouchejte vodu z toaletní mísy. Na dno nasypte 2 lžíce jedlé sody, můžete použít i prášek do pečiva, zalijte horkým převařeným octem a nechte působit. V míse to začne šumět a pěnit. Chemická reakce na vodní kámen zabírá.
Čištění toaletní mísy pomocí soli
Na vodní kámen v toaletní míse zabírá i klasická sůl. Půl sáčku nasypte do prázdné WC mísy, nechte asi 0,5 hodiny působit a vyčistěte WC štětkou.
Coca-cola na čištění WC mísy
Z WC mísy vyšťouchejte vodu a místo ní nalijete 2 l klasické Coca-coly. Necháte působit přes noc, ráno WC ještě vyčistěte WC štětkou a spláchněte.
Jak vyčistit vodní kámen ve sprchovém koutě
Sprchový kout a jeho prosklené nebo plastové části vyčistí ekologické prostředky s kyselinou citronovou nebo octem. Pokud totiž máte na sprchové či vanové zástěně silnou vrstvu vodního kamene, silný chemický prostředek může při pravidelném použití některé povrchy poškodit. Na drhnutí nepoužívejte klasické houbičky s abrazivním povrchem, ale s bílou abrazivní plochou, jinak poškrábete plast i sklo. Podobně čistěte i kachličky, dlažbu, obklady a obložení.
Jak odstranit vodní kámen z vany a umyvadla
Plechová, litinová nebo plastová vana má takový povrch, kterému použití přípravků s kyselinou octovou nebo citronovou neuškodí. To samé platí i pro umyvadla. Aplikujte je na povrch a nechte je působit alespoň 5 minut. Pak jemnou houbičkou s tzv. bílým padem povrch jemně odrhněte a opláchněte. Na čištění vany ani umyvadla nepoužívejte tekutý písek a houbičky s drsným povrchem. Pokud vsadíte na prostředky s nanoefektem, ochráníte povrch před usazováním vodního kamene