K podzimu neodmyslitelně patří i dýňové dekorace, které jsou působivé v jakémkoli provedení. S tím přichází na řadu i dýňové recepty. Dýně patří k hlavním symbolům svátku Halloweenu, jenž je spojován s tradicemi a zvyky starých Keltů. Dlabání dýní patří k celosvětově oblíbené zábavě, kdy lze spatřit mnoho smějících se či mračících dýňových obličejů.
Nejpoužívanější podzimní dekorace
Stávají se tak ozdobou mnoha domácností, balkónů, teras i zahrádek. Dnes existuje nepřeberné množství druhů dýní, které se liší velikostí, tvarem i barevným odstínem. Například hokkaidó je známá svou typicky oranžovou barvou. Jako jediná se před zpracováním nemusí loupat, stačí jen rozkrojit, vydlabat semínka a tepelně zpracovat dle vybraného receptu. Pak je tady dýně máslová a muškátová. Obě svým tvarem připomínají hrušku. Neméně známá je špagetová dýně, olejnatá či mexická, která se nejvíce hodí k výrobě této strašidelné podzimní dekorace.
Dekorace a kulinářský zážitek
Výhodou dýně je, že mimo zábavy přinese i kulinářský požitek. Připravit se dá jak na slaný, tak sladký způsob. Ne každý si potrpí na tomto svátku. U nás jsme spíš zvyklí na dušičky, ale to neznamená, že musíme na dýni zanevřít. Má blahodárné účinky na lidský organismus. Rozhodně se řadí ke zdravým potravinám. Jestliže se vám nechce dýni dlabat za účelem Halloweenu, můžete netradičně ozdobit svou terasu nebo zahradu. Místo strašidýlka lze dýni použít, jako netradiční květináč. Naaranžovat se dá mnoha způsoby a všechny mají své nezaměnitelné kouzlo.
V kombinaci s kytkami se stane dýně originálním podzimním doplňkem vaší zahrádky. Stačí odkrojit vršek dýně a vydlabat vnitřek. Do spodní části udělejte díru, aby kořínky netlely. Vyplňte dýni hlínou a nasaďte kytku dle vaší volby. Nepatříte-li zrovna k zdatným zahradníkům, naaranžujte do dýně slaměnky. Použít můžete i jeřabiny a jiné větvičky, které si přinesete z procházky. Fantazii se rozhodně meze nekladou.