Marmolit je fasádní dekorativní omítka vhodná na stěny jakéhokoli druhu. Jde o vrstvu drobných kamínků v čirém, jednobarevném nebo mozaikovém vícebarevném provedení, zejména na soklové omítky, ale i v interiéru.
Rozdělení marmolitu
Marmolit se vyrábí z drceného přírodního mramoru a budí dojem kamene. Je velmi odolný, proto se využívá pro namáhavé části budov, pro sokly domu, schody, terasy nebo balkóny. Marmolit se dělí podle zrnitosti, tedy velikostí kamínků. Mezi nejpoužívanější druhy patří jemnězrný a střednězrný. Hrubozrný marmolit se spíše nahrazuje kamenným kobercem.
Kvalita marmolitu
Marmolit se využívá především v náročném prostředí a počasí a jeho životnost je vysoká, v řádu několika desítek let. Kvalita marmolitu se určuje podle základní složky a množství přidaných plastových příměsí, které snižují cenu i kvalitu výsledného produktu. Marmolit navíc zpevní spodní části fasád, vnější sokly a další namáhaná místa budov. Díky němu vznikne zajímavý a funkční prvek na domě, terasách, kolem schodišť, bazénů i uvnitř domů.
Proč použít marmolit
- vhodný pro interiér i exteriér
- snadná příprava a aplikace
- vysoká odolnost vůči mechanickému poškození a povětrnostním vlivům
- velký výběr vzorů a barev
- barevná stálost
- více variant zrnitosti
- obsahuje fungicidy omezující růst hub, plísní a řas
- omyvatelnost a jednoduchá údržba
- nemusí se často čistit a omítka si dlouho udrží pěkný vzhled
Kam se hodí marmolit
Hodí se především na hodně namáhaných místech vyžadujících větší odolnost materiálu, jako jsou sokly a vnější stěny budov, balkony, terasy, bazény, chodby, schodiště, zábradlí, kanceláře, veřejná prostranství a podobně. Marmolit je méně vhodný pro pochozí části stavby, kde se může sešlapat a začít odlupovat – přesto se na tyto plochy docela úspěšně používá.
Spotřeba marmolitu
Průměrně marmolitu spotřebujete 4 kg na m². Balení marmolitu mívá nejčastěji a 15 kg nebo 25 kg a odhadem vám menší balení vystačí na více než 3 metry a ve větším balení 6 metrů plochy. Spotřeba se vždy odvíjí od připraveného substrátu a granulace mozaikové omítky
Příprava a použití marmolitu
Práce s marmolitem je opravdu snadná a zvládne ji každý průměrný kutil. Základem je správně promíchaný substrát a dobře připravená plocha pro marmolit. Podklad musí být rovný a čistý, očištěný od prachu, vápna, mastnoty, špíny, zbytků barev, oleje a vosku. V případě potřeby je dobré vyrovnat podklad vyrovnávací maltou.
Čerstvé vápenné omítky by měly být vždy suché. Pro zpevnění povrchu a zvýšení přilnavosti marmolitu použijte vhodnou penetraci. Penetraci aplikujte malířským válečkem nebo štětcem, nechte ji schnout podle potřeby a počasí 4 až 12 hodin. Marmolit nelze aplikovat na zamrzlý, vlhký či znečištěný povrch.
Teplota vhodná pro nanášení je +5 ° C až + 25 ° C. Kašovitou konzistenci nanášejte nerezovým hladítkem jedním směrem, rovnoměrně a najednou na celý povrch, ať zabráníte viditelným přechodům. Doba schnutí závisí na podkladu, teplotě a relativní vlhkosti vzduchu a trvá až 48 hodin.