Blíží se léto a s ním vysoké teploty, které lákají hlavně k večernímu posezení na zahradě. Abychom mohli trávit čas na zahradě, potřebujeme mít k dispozici zahradní nábytek. Jsou na venkovní nábytek kladeny jiné nároky než na nábytek bytový či interiérový? A jak takový zahradní nábytek vybrat?
Obchody zahrnují širokou nabídku zahradního nábytku, takže si stačí pouze vybrat. Vybírat však musíme obezřetně, neboť nepořizujeme nábytek do jídelny, ale na zahradu. Nábytek tedy musí odolávat rozmarům přírody. Zároveň by měl být pohodlný a nejlépe i designový.
Vychytávka aneb natřete nábytek teakovým olejem
Na začátek vám prozradíme jedno malé kouzlo. Dřevěný nábytek pravidelně natírejte teakovým olejem, který dřevo zakonzervuje a zabrání vsakování vody. Jak poznáme, kdy máme nábytek natřít? Jednoduše, až nebudou kapky vody zůstávat na povrchu jako rosa, ale budou se vpíjet do dřeva, je načase natírat.
Nejvhodnější materiál
Nejlépe samozřejmě vypadá nábytek dřevěný, popřípadě kombinace kovu a dřeva. Kolik toho ale dřevo vydrží? Naštěstí poměrně dost, ale záleží na tom které. Například severská borovice je velmi odolná a vydrží působení slunce, deště i mrazů.
Péče o nábytek
I o zahradní nábytek bychom měli pečovat. Jak již bylo zmíněno, je vhodné natírat ho teakovým olejem proti přírodním vlivům, hlavně dešti.
Pokud nábytek pravidelně uklízíte, nebo ho zakrýváte, počkejte vždy, než vyschne. Na podzim stačí nábytek očistit a hlavně ho nechat důkladně proschnout. Přes zimu skladujte nábytek například v garáži, kůlni nebo ve sklepě, zkrátka řečeno někde, kde proudí teplý vzduch.
Jestliže máte nábytek z teaku či meranti, můžete jej nechat na terase klidně celou zimu, neboť tato dřeva vydrží opravdu hodně.
Odolné kovy
Nejodolnějším zahradním nábytkem je nábytek z hliníku či umělého ratanu. Umělý ratan se neloupe, nepraská, nebledne a hlavně přečká všechny přírodní vlivy. Kovy jsou samozřejmě velmi pevné a odolné, a tak je nábytek z kovu zárukou dlouhé životnosti a samozřejmě i snadné údržby.
U kovového a umělého nábytku si musíte dát pozor na teploty. Nebezpečné a životnost zkracující jsou teploty vyšší jak 40 stupňů a nižší než 0.
Odstín, tvar a materiál to vše ovlivní celkový vzhled vaší terasy, proto vybírejte obezřetně s ohledem na celkové sladění.