Jistě si mnoho z nás pamatuje domy a byty babiček, kde podlahy pokrývaly buď dlaždice, nebo koberce po celé ploše. Od koberců se však začalo upouštět, vyměnily jej podlahové krytiny ve formě dřeva nebo linolea. Na těch se nechytalo tolik prachu, nečistot a škůdců. Dnes je však doba, kdy se koberce opět vrací na scénu ve formě krásného doplňku.
Velká škála barev
Koberce by se měly volit tak, aby do interiéru zapadly a podtrhli jej, dodali mu tu správnou domáckou atmosféru. Proto je na trhu velký výběr, co se barev týče. Doslova každý si může vybrat ten správný, dokonalý. Od jemných skvělých tónů po všelijaké extravagantní barevné kombinace. Pozor! Pokud nezvolíte správně, z koberce se stane kýč, kterého si každý všimne na první pohled – v záporném smyslu.
Výběr koberce není jen o barvě!
Materiál
Materiál hraje ve výběru koberce důležitou roli. Od něj se odvíjí vše – funkčnost, hřejivost, údržba, životnost. Každý obchodník vám nabídne buď koberce z přírodních, nebo umělých materiálů. Umělá vlákna patří k levnější volbě, přírodní jsou potom cenově vyšší, neboť se jedná například o vlnu nebo dokonce hedvábí. Obecně lze říci, že umělé materiály jsou nejčastější volbou. Lze je totiž zatěžovat a využívat velmi frekventovaně. Přírodní vlákna volte ve chvíli, kdy víte, že koberec nebude tolik využíván nebo bude umístěn v dětském pokoji – tam si sice děti hrají často, ale tato varianta bude pro ně příjemnější a lépe se vám bude koberec udržovat.
Další podmínky
To, jaký zvolit koberec, se odvíjí také od místa, kde bude položen. Bude venku, uvnitř? Bude volně, nebo na něm budou stát skříně, postel, stůl? Se vším vám jistě poradí odborník na prodejně. Většina výrobců však přikládá ke koberci značky, dle kterých se při výběru můžete řídit. Ty právě určují, jak jsou odolné vůči zátěži a zda jsou vhodné v kombinaci s podlahovým topením.
Autor článku: Nikol Sotolářová
Obrázky: pixabay.com