Pokud se chytáte svépomocí obložit koupelnu, vyberte si správné obklady a dlažbu. Důležité je při obkládání správně postupovat. Podívejte se na postup obkládání krok za krokem od měření až po obkládání.
Obsah:
- 1. Příprava podkladu
- 2. Rozměření obkladu
- 3. Nanesení lepícího tmelu
- 4. Obkládání stěn
- 5. Měření podkladu
- 6. Pokládka dlažby
- 7. Spárování
- 8. Silikonování
1. Příprava podkladu
Před obkládáním odstraňte nečistoty, maltu a nerovnosti. Dbejte na vyrovnání stěn a penetraci. Hloubkový penetrační nátěr dejte hlavně na savé podklady s potřebou hlubšího zpevnění, obzvláště před pokládkou keramických obkladů a dlažeb s použitím cementových lepících tmelů, izolačních nátěrů a stěrek. Účinně snižuje a sjednocuje savost podkladu, zvyšuje jeho soudržnost, zajišťuje dostatek času pro lepení tmelů a jejich přídržnost k podkladovým konstrukcím.
2. Rozměření obkladu
Podle skladby obkladů v kladečském plánu zaměřte výšku pro založení obkladu a udělejte si rysku v úrovni očí. Pomocí hadicové vodováhy nebo laserového nivelačního přístroje ji přeneste na ostatní stěny a body spojte čarou, ať máte vodítko při obkládání. Stěny rozměřte, ať vám nevznikají moc malé dořezy. V případě, že nebudete obklad osazovat až ke stropu, posadíme vám, jak vymalovat koupelnu.
3. Nanesení lepícího tmelu
Lepidlo nanášejte zubovou stěrkou velikost zubu č. 6 nebo 8 v závislosti na rovině podkladu a velikosti obkladu. Nejprve ho naneste hladkou stranou a natáhněte zubovou stranou. Ověřte si v prodejně výběr správného typu lepidla.
4. Obkládání stěn
Obklady pokládejte od nakreslené rysky směrem nahoru a pak dolů. Stále kontrolujte svislou rovinu. Poslední řadu dolepte až po položení dlažby. Pro lepší přilnutí a srovnání obkladů každou obkládačku gumovou paličkou poklepte. Podrobně se také podívejte na obložení umakartového jádra.
5. Měření podkladu
Při pokládce je nutný rovný podklad. Rovinatost změřte klasickou, hadicovou či laserovou vodováhu. Přípustná odchylka pro podlahu je +/- 2 mm na 2 m délky. Vyrovnání proveďte samonivelační stěrkovou hmotou. Dejte si pozor na zbytkovou vlhkost podkladu, která hlavně u podkladů na bázi sádry, zejména anhydritu může být maximálně do 0,5 % a negativně ovlivní efektivitu a výsledek.
6. Pokládka dlažby
Dlaždice se kladou od středu, aby u jednoho kraje nebyl ořez menší než 10 cm. Proto nikdy nezačínejte od kraje. Založení dlažby probíhá s pomocí vodováhy.
7. Spárování
Jakmile po 24 hodinách lepidlo vytvrdne, vyplňte mezery mezi jednotlivými obklady a dlaždicemi spárovací hmotou. Pečlivě vyškrábejte z mezer zbytky lepidla. Spárovací hmotu nanášejte gumovou stěrkou a zapravte do spár šikmým natahováním. Nechte zaschnout, odstraňte přebytky mokrým molitanovým hladítkem a po zaschnutí dočistěte obklad suchým hadrem.
8. Silikonování
Ve všech rozích naneste silikonovou spáru kvůli možnému pnutí materiálu. Nejprve vložte do rohové spáry temovací provazec, pomocí aplikační pistole naneste silikonový tmel, postříkejte rozprašovačem vodou se saponátem a stěrkou na silikon odstraňte přebytečný materiál. Pak můžete osadit koupelnová nábytek a doplnit vhodné doplňky do koupelny.
Často kladené otázky
Záleží na velikosti koupelny i na samotné velikosti použitých obkladů a dlažby, většinou 3 až 5 dní. S velkými obklady se sice o něco hůře manipuluje, ale práce jde o dost rychleji.
Koupelna se obkládá přibližně do výšky 200 cm. Řiďte se i velikostí obkladu, abyste jej nemuseli zbytečně zkracovat nebo řezat.