Vosky na dřevo se řadí mezi velmi oblíbené povrchové úpravy. Hojně je využívají truhláři, ale také domácí kutilové. Mezi jejich přednosti patří především snadná aplikace a skvělý výsledek, jelikož zanechávají vzhled dřeva přirozený jako před aplikací vosku. Používají se zpravidla jako finální vrstva, jelikož se nevsakují do struktury dřeva a tvoří tak na něm ochranný film. Povrch je tak chráněn před jakýmkoliv zatížením, pošlapáním, ale také skvrnám, nečistotami a vodou.
Vosky na dřevo v několika variantách a barevných provedeních
Vosky na dřevo se dají pořídit v tekuté, pastovité nebo tvrdé formě. Zvolit můžete barvu průhlednou, která jen původní barvu podkladu rozzáří. Mezi další možnosti se řadí barvy jantarové, šedé, medové či bílé, které mohou dát povrchu zajímavý nádech a přinést do domácnosti vítanou změnu.
Správná aplikace vosku na dřevo
Předtím, než aplikujete samotný vosk na dřevo, je potřeba si připravit povrch. Pokud se na něm nachází jakékoliv nečistoty nebo nerovnosti, je nutné povrch očistit, odmastit a zbrousit. K broušení použijte brusný papír zrnitosti 250, v případě brusky lze sáhnout i po hrubším kotouči zrnitosti 120. Vosk v plechovce dobře promíchejte a na výsledný povrch naneste hadříkem nebo štětcem. Při natírání vosku na dřevo není potřeba sledovat směr kresby dřeva. Vosk nanášený hadříkem ihned rozetřete. V případě nanášení vosku štětcem nejdříve nechte několik minut sjednotit a následně povrch vyleštěte hadříkem. Po uplynutí jednoho dne celý proces ještě zopakujte. Velmi zatěžované plochy ocení i třetí vrstvu. Voskem upravenou plochu pak nechejte 7-10 dní odpočívat než jej budete běžně a bez starostí používat.