Protože se do ručníků a osušek často utíráme, opakovaně vlhnou a zase schnou, čímž vytváříme prostředí pro množení virů a bakterií. Proto je důležité ručníky a osušky často měnit a prát. Zkuste přitom dodržovat tato pravidla.
Kvalitní ručníky jako záruka dlouhé životnosti
Aby ručníky dlouho vydržely voňavé a měkké, musí být kvalitní. Prověřte si použitý materiál, délku vláken i gramáž, která by měla být u ručníků a osušek větší než 400g/m2. Určitě sledujte i teplotu při praní. Kvalitní froté ručníky a osušky se dají vyprat na 60 °C. A jak často prát ručníky? Minimálně 1x týdně.
Praní před prvním použitím ručníku
Před prvním použitím ručníky a osušky 2x po sobě vyperte s trochou octa pro fixaci barvy. Vlákna se uvolní i utáhnou a vyperou se chemické látky či změkčovadla z výroby. Ručníky perte zvlášť. Dejte si pozor na klasické a suché zipy s ostrými hranami, aby se z ručníků nevytahala vlákna. Trčící vlákna odstřihněte nůžkami.
Praní froté ručníků a osušek
Kvalitní ručník a osuška z froté se dá vyprat na 60 °C. Při této teplotě se ničí viry, bakterie i zárodky plísní. Produkty s nižší hodnotou pro teplotu praní nekupujte. Třiďte ručníky podle barvy a perte je bez aviváže. Jinak dojde ke ztrátě savosti.
Praní bambusových ručníků
Bambusové ručníky a osušky z bambusových vláken jsou antibakteriální a nezapáchají jako klasické ručníky. Díky tomu je stačí prát jen na 40 °C, opět bez aviváže a sušit by při nižší teplotě pro udržení savosti.
Praní pracovních ručníků
Silně znečistěné pracovní ručníky perte s předepsanou dávkou prášku na praní a nezvyšujte ji. Jinak se prací prostředky usazují ve tkanině a blednou barvy.
Praní plážových osušek
Plážovou osušku venku vytřepejte, zbavte ji písku, prachu a nečistot. Plážové osušky perte vždycky zvlášť, pračku plňte maximálně do dvou třetin a nepřeplňujte ji, jinak se vlákna polámou. Navíc tyto osušky rády vstřebávají barvy z ostatního oblečení, zachycují žmolky, línají a ztrácí účinnost savosti.
Zásady praní pro uchování voňavých ručníků
Prací gel se rozpouští lépe než prací prášek. Gelové kapsle se snadno dávkují. Oddělujte černé, tmavé, barevné, světlé a bílé ručníky. Vždy vynechejte aviváž, jinak ručníky ztrácí savost a hebkost. Místo ní přidejte trochu octa pro dezinfekci, fixaci barvy, odmaštění, odstranění špíny, pachu i vodního kamene z pračky. Místo octa lze přidat i jedlou sodu. Na bělení bílých ručníků přidejte 100 mililitrů citrónové šťávy. Vyprané ručníky ihned vyndejte a pověste, ať nezatuchnou.
Zásady sušení a žehlení ručníků
Při sušení v sušičce po praní ručníky protřepejte. Nepoužívejte ubrousky do sušičky pro změkčení prádla, které je potáhnou voskovitou vrstvou a pak nevstřebávají vodu. Pověste je ven do stínu, slunce ničí vlákna a sníží savost. Na radiátorech ručníky ztvrdnou. Kromě lněných se ručníky nežehlí. Ztrácí savost a vlákna se lámou.