Naše děti přes den sedí ve škole, doma při učení i surfování na internetu. Podle odborníků spousta z nich neví, jak má správně sedět. Poradíme vám, jak vybrat pro dítě vhodnou a kvalitní židli a jak jej na ni správně usadit.
Základem správného sezení je vhodně zvolená dětská židle. Nohy se mají dotýkat země celou plochou chodidla, což vyřeší rostoucí židle s podnožkou. Dolní končetiny mají být rozkročeny na šířku pánve. V kyčli, koleni a kotníku má být pravý úhel s vertikálním držením trupu, hlavy a páteře. Poloha v sedu musí být pro dítě příjemná. Při správném sezení sedíme na sedacích kostech, které tvoří hrbolky na spodní straně hýždí. Hlava nesmí být vychýlena před tělo a uši jsou nad rameny.
Co všechno se dá u židle nastavit
Židle se musí dát nastavit na různé výškové úrovně pro dlouhodobé zajištění pravidla pravých úhlů. Na ergonomických židlích jsou polohovatelná záda. Výškové nastavení dodá správnou oporu každé výšce postavy. Vhodný je výškově nastavitelný sedák s možností posunutí dopředu a dozadu. Opěrky nesmí být příliš tvrdé, aby nevznikaly otlaky, s výškovým nastavením pro úlevu pro ramena a šíji.
Správné nastavení židle ke stolu
Se správnou polohou při sezení souvisí i výška stolu. Rostoucí stoly disponují možností nastavení výšky. Jde o vhodnou kombinaci s rostoucí židlí. Stůl by měl dítěti zajistit pod lokty oporu v pravém úhlu a pohodlné psaní. Proto je nutné vědět jak správně sedět u počítače. Ruce nesmí směřovat na stůl směrem vzhůru ani dolů, aby se dítě nehrbilo nad příliš nízkou pracovní deskou stolu.
Zařaďte protahování a pauzy
I když víte, jak správně a zdravě sedět na židli, pamatujte si, že ani správné sezení není zdravé, pokud sedíme příliš dlouho. Svaly se při dlouhodobém sezení v jedné pozici přetěžují a vznikají svalové dysbalance doplněné bolestmi. Je třeba dynamicky svaly krátce protáhnout, třeba chvilkovým opřením se o stůl nebo více do židle. Důležité jsou pravidelné přestávky na protažení a uvolnění svalových a vazivových tkání pomocí jednoduchých cviků.