Řez opadavých stromů provádíme v době vegetačního klidu. Nejvhodnější je tedy leden a únor. U některých stromů provádíme řez i na jaře a uprostřed léta.
Během léta řežeme břízy, javory, kaštany a ořešáky. Z ovocných stromů peckoviny, zejména třešně a švestky. Jabloně a hrušně můžeme řezat na jaře, před začátkem růstu. V půlce léta se růst výhonů zpomalí a koncentruje na kmen, větve a kořenový systém. Rány se rychle hojí.
Tip: ZAHRADNICKÁ SEZÓNA SE BLÍŽÍ A SPRÁVNÁ SEKAČKA VÁM JI ZPŘÍJEMNÍ
Jak řezat stromy
Rány by neměly být větší než 7 cm. Je třeba je také po řezu ošetřit. Dobrými pomocníky jsou zahradnické a teleskopické nůžky, na silnější větve pak pilka. Větev nejprve nařízněte zespoda, pak veďte hlubší řez shora. Silná větev odpadne a nestrhne kůru. Seřízněte pahýl a ránu dobře zatřete štěpařským voskem nebo Latexem. Řez je vždy zásahem do přirozeného růstu a je místem pro nebezpečí napadení houbami a škůdci.
Postup prořezávání stromů
Nejdříve promyslete, které větve odstraníte a které ponecháte. Odstraňte poškozené větve, a ty, co se kříží nebo směřují dovnitř. Tím prosvětlíte a provzdušníte korunu. Je třeba také odstranit větve, které vám nějak zavazí, ohrožující telefonní dráty a zasahují nad střechu. Nikdy neodstraňujte více než čtvrtinu větví stromu. Prořezávejte vždy jednou za sezónu a nechte strom zotavit.
Udržovací řez
Udržovací řez se provádí po zakořenění během jednoho až dvou let. Terminál zakraťte pro rozvětvení. Nikdy neponechávejte pahýly. Odstraňujte odumřelé, poškozené a křižující větve, rostoucí do koruny a tvořící sekundární korunu.
Řez pro dobrou úrodu
Třešně a švestky řežte jen mladé a pak odstraňujte jen odumřelé a poškozené větve. Udržovací řez provádíme u jabloní a hrušní, kde omezí růst a podpoří sklizeň ovoce. Zkraťte korunní výhony o 1/3. Příliš hluboký řez pouze zrychlí růst nových výhonů na úkor plození. Odstraňte výhony křižující a rostoucí směrem ke kmeni. Po pěti letech je ukončeno základní období růstu a stačí provádět jen udržovací řez pro správný tvar koruny.