Důkladné čistění pračky bychom měli každé pračce dopřát jednou za měsíc. Je třeba i odhrnout gumové těsnění a vytřít jej do sucha.
Kromě toho je dobré nechat dveře od pračky mírně pootevřené. V uzavřeném a vlhkém prostoru se snadno tvoří plíseň. Ze stejného důvodu není dobré nechat vyprané mokré pádlo v pračce příliš dlouho. Dávkovací nádoba na prací prášek a aviváž zadržuje spoustu nečistot včetně vodního kamene. Proto je nutné je důkladně vyčistit.
Tip: JAK POSTAVIT KONFERENČNÍ STOLEK Z PALET
Čištění pračky octem
Pokud se v pračce usadil vodní kámen, můžete zkusit běžně dostupné prostředky. Nejčastější je obyčejný ocet. Nalijte celou láhev octa do nádobky na aviváž a zapněte pračku. Použijte prací program s vysokou teplotou a současně i delší dobou praní. Jakmile se voda s octem dostatečně ohřeje, pračka se protočí a voda se dostane opravdu všude, vypneme asi na 1/2 hodiny pračku a necháme působit ocet.
Pak se dáme znovu do praní
Jakmile uplyne dostatečně dlouhá doba, pak prací cyklus necháme dokončit. Stejným způsobem můžeme na snadné vyčištění pračky použít i kyselinu citronovou. Kyselé prostředky vždy používejte velmi opatrně. Při dlouhodobém používání by také mohly poškodit třeba gumové hadice. Je občas vhodné je prostřídat se sodou anebo se solí. Když ale spustíte pořádné máchání, ocet je bezpečný.
Důkladné čištění octem
K důkladnému vyčištění je zapotřebí 1 litr běžného octa, s menším množstvím si nevysyčíte. Ocet lze nalít přímo do bubnu pračky a pak už jen zapnout naprázdno program s nejvyšší teplotou. Pomůže vám to odstranit nejenom vodní kámen, ale i viry, bakterie, plísně a nepříjemný zápach vycházející z pračky.
Co je třeba vyčistit
Těsnicí guma u dveří pračky je často zanesena nečistotami a různými předměty, které vypadnou z prádla během praní. Těsnicí gumu otřete a vysušte nejlépe po každém praní. Velký problém je dávkovací nádoba. Tam na to musíte jít ručně a nejlépe se starým zubním kartáčkem. Je třeba čistit filtr a to alespoň dvakrát nebo třikrát ročně.