Zahradní sprchu zajistí i konev pověšená vysoko na větvi, kterou nakloníte řetízkem. Speciální kohoutky mohou být i napojené na domácí vodovodní řad s teplou vodou. Záleží na vás.
Základem je dobře umístit sprchovou na samonosné trubce. Sprcha by měla být v dostatečné výšce. Výhodou je sprcha sundavací, kdy si můžete opláchnout jen nohy. Sprcha je vystavena nepříznivému počasí, proto volte kvalitní materiály. Nejlevnější je sprchová hlavice z chromovaného plastu na jednu sezonu. Zkuste kompletní kovový systém napojený na zahradní hadice odolné UV záření.
Tip: CHCETE, ABY VAŠE ZAHRADA ZÁŘILA? VÍME, JAK NA TO!
Zahradní sprcha a výroba
Voda může vsakovat přímo do trávníku, ale i trávu může trávník rozmočit, a hrozí bahno. Proto je lepší vyvýšený stupínek, pod který dáte vsakovací drenáž, což může být díra vysypaná štěrkem či kamínky. Plato může být ze dřeva, WPC, dlažby či oblázků. Lze vytvořit i žlab s odtokem do kanalizace nebo svodu dešťové vody. Využíváte-li dešťovou vodu k zalévání, ve sprše nelze použít mýdlo.
Teplá voda nemusí být z kohoutku
Teplou vodu lze přivést z vodovodního řadu nebo si ji vytvořit. Stačí pár metrů černých trubek ve tvaru spirály umístěných na slunci nebo černý barel a je k dispozici teplá voda. Voda se může ohřát na teplotu vyšší než 60 °C. Pak je třeba vytvořit směšovač se studenou vodou, kam nejdříve pustíte studenou vodu a do ní pak přidávat vodu teplou.
Zahradní sprcha v novém
Sprchu je dobré krýt stříškou, aby do ní nepadal nepořádek ze stromů. Můžete použít nízkolegovanou ocel jako lapač tepla. Stačí jednu část zahradního domku obložit. Plech se rozžhaví, za ní dáte množství hadic, ve kterých se ohřívá voda. Pak jen stačí vyvedení sprchové hlavice.
Sprcha, co vydrží i přes zimu
Celý systém musí přečkat zimu. Můžete i odmontovat celou sprchu a schovat ji pod střechou. Rozvody zabudované ve zdech přečkat tuhé mrazy musí. Dbejte na perfektní odvodnění a odolnost materiálů proti mrazu a chladu.