Jakmile zaklepe na naše dveře podzim či zima, krátké dny, špatné počasí, hustě zatažená obloha plná deště a sněhu a nedostatek slunečního svitu snižují výkonnost fotovoltaických systémů na minimum. Když se k tomu navíc ještě přidá sněhová pokrývka, elektřina se za těchto podmínek nevyrobí vůbec žádná. Co tedy se solárními panely na střeše?
Zdroj: ecomarksolar.com
Fotovoltaické panely
Pokud máte nainstalované fotovoltaické panely na šikmé střeše, sníh se na nich asi s největší pravděpodobností neudrží a není třeba je oprašovat. Panely mají totiž velmi hladký povrch a bílá sněhová pokrývka po nich klouže. Když se na obloze oblačnost protrhá, následně se panely okamžitě zahřejí a sníh pak roztaje. Ve většině případů je mnohem lepší nechat sněhovou pokrývku být, než složitě lézt na střechu a riskovat nějaké své uklouznutí a zranění, nebo poškrábání citlivých solárních panelů mechanickým předmětem. Poškození je nevratné.
Solární panely na horách
Fotovoltaické panely umístěné v horských oblastech mohou vyvolávat kalamitní situace. Mnohdy totiž přes noc solární panely namrznou a následně na ně zase naopak celý den sněží. Ve vyšších polohách se ale také předpokládá, že na to budete myslet dopředu během instalace panelů. Nějakým způsobem musíte také ochránit střechu a okapy. Velmi dobré je proto nainstalovat sněhové zábrany. Jde o léty osvědčené protisněhové opatření, které ochrání i solární. Tyto zábrany umístěte raději nad ně i pod ně.
Odstranění sněhu
Pokud se přece jenom rozhodnete sníh z panelů manuálně odstranit, měli byste to provést k tomu určenou speciální stěrkou nebo shrnovačem-Čepel tohoto nástroje nesmí být kovová ani dřevěná, aby nijak nepoškodila povrch panelu. Při poškození solárního systému riskujete i to, že se dotknete dílů, které již vedou elektřinu, což je životu nebezpečné. Nikdy neseškrabávejte námrazu. Můžete si pozvat na odstranění sněhu z panelů i firmu.
Solární panely v zimě
Sníh solárnímu systému neublíží, pokud jste si jej pořídili od renomované evropské firmy a je dostatečně kvalitní. Solární panely jsou testovány i na kroupy o průměru 25 mm, které padají rychlostí 80 km/h a ty musí už něco vydržet. Přesto se doporučuje mít solární panely pojištěné proti nepřízni počasí, kdyby bylo hodně sněhu, hodně mrzlo, nebo byly kroupy někdy větší.